Neden Check-Up

Anasayfa /Neden Check-Up

Neden Check-Up

Check-Up nedir?
Sağlıkla ilgili hiçbir yakınması olmayan bir kişiye; güncel sağlık durumunu, olası risk faktörlerini belirlemek amacı ile uygulanan çeşitli laboratuvar ve görüntüleme testleri ile birlikte genel sistematik fizik muayenesi içeren sağlık tarama yöntemidir.

Neden Check-Up Yaptırmalısınız?
Günümüz sağlık uygulamalarındaki amaç; koruyucu tıp hizmetlerini geliştirmek, hastalıklar ortaya çıkmadan veya erken dönemde tanı konularak, tedavinin sağlanmasıdır. Bu uygulama, hem daha ekonomik, hem daha kolay ve hem de organ bozuklukları olmadan tam iyileşmeyi hedeflemektir. Son zamanlarda farkına vardığınız hafif bir halsizlik, anemi denilen bir kansızlık, tiroit hastalığı ve sinsi sinsi seyreden bir akciğer hastalığının belirtisi olabilir. Hiçbir belirti vermeyen sessiz bir böbrek veya idrar yolları taşı, bir süre sonra böbreklerin iflasına neden olabilir. Hiç farkında olmadığınız şeker, böbrek veya gut gibi metabolik bir hastalığa birkaç basit testle tanı koymak mümkündür. Basit bir akciğer grafisi akciğerlerinizle ilgili birçok hastalığı ortaya çıkarabilir. Meme, rahim, rahim ağzı, mesane, prostat, sindirim sistemi kanserlerine günümüzde laboratuvar ve radyolojik tetkiklerle erken teşhis koymak mümkün.

Olası koroner hastalıkları ve kalp krizini kan yağlarınızı düşürmekle engelleyebilirsiniz. Kişinin kendi vücudunu tanıması çok önemlidir. Küçük bir yakınma ve doktorunuza vereceğiniz bir ipucu çok önemli bir hastalığın erken bulgusu olabilir.